Poprawność pisowniowa wypowiedzenia

Wychowana w rodzinie protestantów abstynentów, nie wiedziałam, co odpowiedzieć.

Czy powyższe zdanie jest poprawne? Czy może między protestantami a absytentami powinien być łącznik, a przecinek jest zbędny?

Przywołane w pytaniu zdanie jest poprawne pod względem pisowniowym. Człon: wychowana w rodzinie protestantów abstynentów to tzw. określenie predykatywne. Konstrukcje tego rodzaju informują o cechach osoby wykonującej jakąś czynność w trakcie trwania tej czynności. Stanowią zwykle przymiotnikowe lub imiesłowowe określenia czasownika. Mogą być mniej lub bardziej rozbudowane.

Jeśli określenie predykatywne nie jest rozbudowane, a zwłaszcza gdy jest jednym wyrazem, to wówczas przecinek nie jest konieczny (por. np. Wyczerpany położył się spać). Jeśli natomiast określenie takie jest rozbudowane – jak w omawianym tu wypadku – przecinek zwyczajowo stawiamy.

Dywiz wstawiony między rzeczowniki protestanci i abstynenci byłby błędem, ponieważ oba człony nie są równorzędne znaczeniowo.

Adam Wolański