Poproszę dwa piwa

Mam pytanie dotyczące czasownika prosić. Według słownika poprawnej polszczyzny powinno się mówić „Proszę o kawę”, czy zatem lepiej powiedzieć właśnie „Proszę o kawę (chleb, dwa piwa itp.)”, czy poprawną formą będzie także „Proszę kawę (chleb, dwa piwa)”. A może jest jakaś różnica znaczeniowa między tymi dwoma wyrażeniami?
Z góry dziękuję za wyjaśnienia. Pozdrawiam.
W sklepie, restauracji, wypożyczalni itp. możemy powiedzieć np. „Proszę gazetę (kawę, bilet ulgowy itp.)” i nie ma w tym nic niestosownego ani niepoprawnego. Tę samą treść, być może nieco uprzejmiej, wyraża czasownik poproszę, który – choć użyty tu w czasie przyszłym – wcale nie odnosi się do przyszłości. Kontrolerzy biletów mówią często „(Po)proszę bilety do kontroli”, a nie „(Po)proszę o bilety do kontroli”. Zwracając się jednak do konkretnej osoby, mogą powiedzieć też „Poproszę o pański bilet”, co brzmi oficjalniej niż „Poproszę pański bilet”.
Mirosław Bańko