Poprzedniczka

Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy wyraz poprzedniczka ‘ta, która była gdzieś, robiła coś, zajmowała jakieś stanowisko itp. uprzednio przed kimś’: Siadała przy biurku swojej poprzedniczki (Słownik języka polskiego PWN pod red prof. Szymczaka) oznacza, że zarówno ta, która była wcześniej, jak i ta, która po niej nastąpiła, wykonywała te same funkcje? Czy Ośrodek Informatyki utworzony w 1980 r., przyłączony w 1990 r. do biura architektonicznego powstałego w 1970 r., jest poprzedniczką architektów?
Nie bardzo rozumiem pytanie – poprzedniczka to kobieta, która zajmowała się czymś przed osobą, która później robiła to samo. Nie można nazwać poprzedniczką kobiety, która nastąpiła po kimś – jest to bowiem następczyni.
Uważam ponadto, że w standardowej polszczyźnie nie użyjemy rzeczownika rodzaju żeńskiego w odniesieniu do jakiejś instytucji. Inaczej mówiąc – o ile powiemy: Instytut X był poprzednikiem wydziału Y, o tyle, jak sądzę, nie do końca akceptowalne będzie zdanie: Katedra X była poprzedniczką instytutu Y. W zdaniu, które Pani przytoczyła, jest zresztą mowa o ośrodku, a więc użylibyśmy tu rzeczownika męskiego – poprzednik. Mało logiczne wydaje się też to, że jakiś ośrodek jest (był) poprzednikiem architektów – architekci to ludzie, trudno sobie wyobrazić, że placówka naukowa jest poprzednikiem ludzi.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski