Porada okołowyborcza

Jaki zwrot jest poprawny: Radny Rady Miejskiej w X, czy Radny Gminy X?

I oczywiście odpowiednio: Kandydat na Radnego do Rady Miejskiej w X, czy Kandydat na Radnego Gminy X?
Jeśli kandydat na radnego nie wie, jak się nazywa organ, który ma on reprezentować, to niech lepiej nie kandyduje. Niezależnie od wszystkiego nie ma powodu, by jego funkcję – nazwę radny – pisać od wielkiej litery.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski