Posiadać dostęp

Czy poprawne jest wyrażenie posiadać dostęp do czegoś? Czy nie powinno użyć się zamiast tego mieć dostęp?

Pewnie czas temu Rada Języka Polskiego pisała „Posiadać znaczy ‘być właścicielem czegoś, co ma dużą wartość materialną, np. nieruchomości, ziemi, zasobów pieniężnych itp.'”. Nie dopuszczano  dostępu do pojęć abstrakcyjnych.

Natomiast obecnie słownik PWN podaje także inne możliwości:

«mieć jakieś możliwości, dysponować czymś»

https://sjp.pwn.pl/sjp/posiadac-I;2505655.html

Co do łączliwości czasownika posiadać zdania są podzielone. Mnie na przykład razi połączenie posiadać dostęp, ale dla wielu użytkowników (i też dla części językoznawców) jest ono poprawne. Ocena wielu form językowych jest niejednoznaczna, bo każdy z nas ma nieco inne odczucia i przyzwyczajenia.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski