Poślica

 
Poślica
18.11.2019
Szanowni Państwo!
W trakcie wywiadu profesor Bralczyk stwierdził, że prawidłową formą żeńską od słowa poseł jest poślica (analogicznie do karzełkarlica lub diabełdiablica). Biorąc pod uwagę, że słowniki zawierają inne formy (pani poseł i posłanka), czy stwierdzenie profesora należy potraktować jak żart?
Nie sądzę, żeby profesor Bralczyk mówił, że poślica jest poprawną formą – mógł co najwyżej stwierdzić (co i ja czynię), że jest to forma zgodna z systemem, czyli utworzona według istniejącej w gramatyce reguły (głoszącej, że od rzeczowników męskich zakończonych na -eł tworzymy nazwy żeńskie przed dodanie przyrostka -ica: orzeł – orlica, diabeł – diablica itd.). Nie jest to jednak równoznaczne z przyznaniem, że forma poślica jest poprawna. Na to bowiem, czy dana forma mieści się w normie językowej, wpływ ma wiele czynników, między innymi zwyczaj językowy. I to właśnie zwyczaj zadecydował (a także zapewne względy estetyczne), że mówimy posłanka – i tylko tę formę uznajemy za normatywną.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!