Poślica

 
Poślica
18.11.2019
Szanowni Państwo!
W trakcie wywiadu profesor Bralczyk stwierdził, że prawidłową formą żeńską od słowa poseł jest poślica (analogicznie do karzełkarlica lub diabełdiablica). Biorąc pod uwagę, że słowniki zawierają inne formy (pani poseł i posłanka), czy stwierdzenie profesora należy potraktować jak żart?
Nie sądzę, żeby profesor Bralczyk mówił, że poślica jest poprawną formą – mógł co najwyżej stwierdzić (co i ja czynię), że jest to forma zgodna z systemem, czyli utworzona według istniejącej w gramatyce reguły (głoszącej, że od rzeczowników męskich zakończonych na -eł tworzymy nazwy żeńskie przed dodanie przyrostka -ica: orzeł – orlica, diabeł – diablica itd.). Nie jest to jednak równoznaczne z przyznaniem, że forma poślica jest poprawna. Na to bowiem, czy dana forma mieści się w normie językowej, wpływ ma wiele czynników, między innymi zwyczaj językowy. I to właśnie zwyczaj zadecydował (a także zapewne względy estetyczne), że mówimy posłanka – i tylko tę formę uznajemy za normatywną.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!