Postaram się udowodnić

Szanowni Państwo, od dłuższego czasu piekielnie nurtuje jeden z elementów dotyczący wstępu rozprawki (tzw. zapowiedź dalszej części pracy), mianowicie zdanie: "Postaram się to udowodnić...". Niektórzy nauczyciele wręcz zabraniają pisać w tenże sposób. Uważają, że należy napisać: "Udowodnię to...". Czy to, że dany uczeń POSTARA SIĘ udowodnić swoją tezę jest błędne? Proszę rozwiać tę kwestię raz na zawsze.

Szanowny Panie,

jestem odmiennego zdania niż wspomniani nauczyciele. Oczywiście, celem tekstu naukowego (czy też rozprawki) jest udowodnienie, uzasadnienie jakiejś tezy, a nie podjęcie próby uczynienia tego (a na próbę wskazuje użycie czasownika postarać się), jednak zgodnie z konwencją takich gatunków od autora wymaga się daleko posuniętej skromności i dystansu do własnej osoby, do własnych przemyśleń. Dlatego też właściwsze jest użycie form „skromniejszych” typu postaram się uzasadnić (zamiast uzasadnię) czy wydaje się, że nie jest to udana próba (zamiast nie jest to udana próba).

Tak więc zalecałabym właśnie formy typu: postaram się udowodnić zamiast udowodnię.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski