Potoczne konstrukcje z między

Czy poprawne jest określenie czyjegoś wzrostu potocznie jako "między metr sześćdziesiąt a metr sześćdziesiąt pięć" (centymetry pozostają w domyśle)? Wydaje się, że należałoby zastosować tutaj narzędnik, jednak "między metrem sześćdziesięcioma a metrem sześćdziesięcioma pięcioma" brzmi niezręcznie bez dodania na końcu jednostki, natomiast "między metrem sześćdziesiąt a metrem sześćdziesiąt pięć" jest niekonsekwentne.

Będę bardzo wdzięczna za wyjaśnienie, jak najlepiej postąpić w tej sytuacji.

W wypowiedziach potocznych znajdziemy wiele konstrukcji, w których przyimek między łączy się z określeniami liczebnikowymi w bierniku i określa pośredni charakter czegoś, por. np.

Po lekturze tego tomu uważni czytelnicy zgodzą się, że autor ma między metr sześćdziesiąt a metr dziewięćdziesiąt wzrostu.

Oceniam jej rozmiar miedzy trzydzieści cztery a trzydzieści sześć.

Najmniejszy koszt dostawy przesyłki kurierskiej wynosi między dwadzieścia a dwadzieścia pięć złotych.

Była dosyć młoda, gdzieś między dwadzieścia pięć a trzydzieści pięć lat, ubrana na czarno.

W tym wskazaniu mamy wyraźną tendencję wzrostową, w pozostałych utrzymuje się na podobnym poziomie, wahając się między dwadzieścia kilka a trzydzieści kilka procent.

Zdrowy organizm w trakcie ekspozycji na słońce produkuje sam między dwadzieścia a trzydzieści tysięcy jednostek witaminy D3.

Opony tych rowerów mają z reguły między trzydzieści a trzydzieści pięć milimetrów.

W normie wzorcowej do opisanych powyżej zakresów użylibyśmy konstrukcji od… do…

Adam Wolański