Powiedział, że… i że…

Proszę o wyjaśnienie, jak należy prawidłowo stosować interpunkcję w zdaniach złożonych, np.: „Powiedział, że zrobi obiad oraz że posprząta”. Czy spójniki, w tym przypadku oraz, znoszą przecinek, czy też nie? Jeśli nie, to w którym miejscu należy go postawić – przez oraz czy normalnie przed że? Dziękuję za wyjaśnienie.
Pozdrawiam
Jolanta Kurowska
W zdaniach takich, jak zacytowane, nie używa się przecinka. Spójnik współrzędny (oraz)łączy tu dwa jednorodne obiekty (dwie frazy zdaniowe otwarte spójnikiem że), a więc występuje w konstrukcji typu A i B. Skoro zaś nie stawiamy przecinka w zdaniach typu „Przyszedł Jacek i Agatka”, to nie stawiajmy go też przed spójnikiem współrzędnym (ani po nim) w zdaniach postaci „Jacek powiedział, że X i że Y”.
Jak widać, szkolna regułka, która każe stawiać przecinek przed że, jest niedokładna. Interpunkcja polska w większym stopniu zależy od budowy zdania niż od tego, jakich wyrazów się w nim użyje.
Mirosław Bańko, PWN