Powinien w czasach

Szanowni Państwo,

w języku angielskim czasownik modalny ought' nie odmienia się przez czasy, to znaczy czas wokół tego czasownika może się zmieniać, lecz on sam pozostaje niezmienny. A zatem mamy, że John yesterday/today/tomorrow ought to... Jak wygląda sprawa w języku polskim? Czy istnieje czas przyszły czasownika powinien'? Czy powinien był' jest rzeczywiście czasem przeszłym samego czasownika powinien', czy może w czasie przeszłym jest tu tylko słowo  jest, tzn. był?

Szanowny Panie,

czasownik powinien przybiera formy czasów teraźniejszego (powinienem, powinnam, powinieneś, powinnaś, powinien, powinna itd.) i przeszłego (powinienem był, powinnam była itd.) oraz trybu warunkowego (powinien bym, powinnam bym itd.). Nie tworzy form czasu przyszłego. Czas przeszły jest tu tworzony za pomocą czasownika posiłkowego być, połączonego z imiesłowem (powinien) odmienianego czasownika. Dawniej używano słowa posiłkowego do odmiany wszystkich czasowników w czasie przeszłym (robił jeśm > robiłem), obecnie regularnie służy on do tworzenia form czasu przyszłego (będę pisał).

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski