Powtórzenia słowa posiłkowego być

Szanowni Państwo,

zastanawia mnie kwestia „odświeżania” pewnych składników zdania poprzez powtórzenia (jak w przedstawionych przykładach). Kiedy można, należy lub wręcz trzeba to robić?

1. Uznała, że żołnierze byli zadbani, zaryzykowałaby nawet stwierdzeniem, że (byli?) przystojni.

2. …będzie miało wyższą rozdzielczość i (będzie?) dominowało / przebijało się na zdjęciu

Nie ma reguł, które określałyby szczegółowo, kiedy należy powtórzyć czasownik być użyty w tzw. funkcji niesamodzielnej (słowo posiłkowe w złożonych formach czasowników, w orzeczeniu złożonym itp.). Podstawowym kryterium decydującym o powtórzeniu lub poniechaniu takowego powtórzenia jest zrozumiałość i jednoznaczność konkretnego wypowiedzenia. W pierwszym z podanych przykładów zapewne forma byli może być pominięta bez uszczerbku dla zrozumiałości całego wypowiedzenia, w drugim warto natomiast powtórzyć będzie dla pełnej przejrzystości strukturalnej orzeczeń w członach zdaniowych złożonych współrzędnie (por. będzie miało […] i będzie dominowało).

Adam Wolański