Poza tym, aby…

Szanowna Poradnio!

Ostatnio usłyszałem od znajomego, że nigdy nie stawia się przecinka po Poza tym, W takim razie, W każdym razie. Nawet jeśli występują po nich spójniki bądź zaimki, które przecinka wymagają, takie jak: że, jeśli, czy itd. Ów znajomy powiedział mi, że wyjątkiem mogą być wtrącenia. Chciałbym wiedzieć, czy to, co usłyszałem, jest prawdą. Przecinka rzeczywiście się nie stawia?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Jeśli do zdań typu „Poza tym nie miał racji”, „W takim razie nie miał racji”, „W każdym razie nie miał racji” wprowadzimy zdanie podrzędne lub wyrażenie o charakterze wtrącenia, to oczywiście powinniśmy je ująć w przecinki, np. „Poza tym, jak widać, nie miał racji”. Zasada ta dotyczy w ogóle inicjalnych przyzdaniowych partykuł, a nie dotyczy spójników, por. „Przede wszystkim musisz się starać”, „Przede wszystkim, żeby osiągnąć sukces, musisz się starać”, „Musisz próbować i żeby osiągnąć sukces, musisz się starać”.

Mirosław Bańko, PWN