Poziom

Czy sformułowanie poziom wapnia we krwi jest poprawny? Spotkałam się opinią, że poziom odnosi się do wody w rzece. A powinno mówić się stężenie wapnia albo aktywność. Czy to prawda?
Poziom to nie tylko ‘położenie górnej płaszczyzny czegoś względem podstawy będącej punktem odniesienia’ (definicja z: Wielki słownik języka polskiego pod red. P. Żmigrodzkiego, wersja elektroniczna; www.wsjp.pl), lecz także ‘malejąca lub rosnąca ilość czegoś’ (ibidem). W tym drugim znaczeniu występuje on w połączeniach: poziom dochodów, poziom glukozy, poziom leukocytów, poziom czegoś we krwi (ibidem). Tak więc wyrażenie poziom wapnia we krwi jest jak najbardziej poprawne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski