Pozycjonowanie

Moje pytanie dotyczy słowa pozycjonowanie. Czy odnosi się ono tylko do umiejscowienia podmiotu w danym miejscu w przestrzeni, czy jego zastosowanie jest prawidłowe także w odniesieniu do ustawienia danej rzeczy w konkretny sposób (w konkretnej pozycji)? Czy jest jakaś uniwersalna definicja słowa pozycjonowanie, która dawałaby odpowiedź na to pytanie?

Dziękuję i pozdrawiam
Jakub
Rzeczownik pozycjonowanie występuje w różnych kontekstach. Tym najbardziej znanym jest pozycjonowanie strony www – ‘takie umiejscowienie w sieci adresu witryny internetowej, by wyszukiwarka wyświetliła ją na określonym miejscu’. Można sądzić, że jest to wyspecjalizowane zawężenie znaczenia ‘traktowanie czegoś jako mniej lub bardziej ważnego; umieszczanie czegoś w określonej hierarchii ważności’, używanego w psychologii, marketingu, teorii reklamy itd. (pozycjonowanie potrzeb, pozycjonowanie wartości, pozycjonowanie produktu itd.).
W znaczeniu ‘ustawianie czegoś w określonej pozycji’ rzeczownik ten używany jest w naukach technicznych (pozycjonowanie palet, pozycjonowanie anten, pozycjonowanie robota, pozycjonowanie zespołów obrabiarkowych itd.).
Wspólnym elementem wszystkich znaczeń jest ‘sytuowanie czegoś w jakiejś pozycji’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski