Prelegować

Pewna prelegentka we wpisie na LinkedIn użyła sformułowania „Preleguję na ponad setce wystąpień rocznie”. Pojawił się pod tym wpisem komentarz, że w języku polskim nie ma czasownika prelegować, a sformułowanie „prelegować na wystąpieniu” jest językowym koszmarkiem. Autor komentarza został skrytykowany, że zapożyczanie z innych języków i neologizmy to normalne zjawiska w języku i niegrzecznie jest zwracać uwagę na podstawie swojej subiektywnej opinii. Jaka jest Państwa opinia na ten temat?

Szanowny Panie,

istotnie, język się zmienia i wiele nieakceptowanych przez jakąś (nawet dużą) część społeczeństwa wchodzi do użycia. Mimo że jest to zjawisko naturalne, to nie chcielibyśmy, by pewne formy zostały w nim na stałe – do nich (w mojej ocenie) należy czasownik prelegować (obecny zresztą w polskich tekstach co najmniej od 2014 roku).

Jeśli zapyta mnie Pan, na jakiej podstawie oceniam ten wyraz negatywnie, odpowiem: wyłącznie na podstawie subiektywnego odczucia, a ono – jak wykazały badania – jest jednym z ważniejszych kryteriów oceny form językowych, dokonywanej przez „zwykłych” użytkowników języka. Być może musi upłynąć trochę czasu, byśmy się przyzwyczaili do prelegowania.

Jako językoznawca muszę jednak odpowiedzieć, że czasownik prelegować dobrze oddaje znaczenie 'wygłaszać prelekcję', gdyż (mimo że jest zapożyczeniem ang. to prelect), to wyraźnie wskazuje na czynność związaną z prelekcją.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski