Problem

Czy słowo problem, ewidentnie zapożyczone z języka angielskiego, jest obecnie słowem modnym? Przyjmując, że jest, na pewno lepiej zamieniać go z wyrazami rodzimymi, takimi jak: kłopot lub trudność.
Mam wątpliwości jednak, czy znaczenie owego problemu dokładnie odzwierciedlają wyrazy kłopot i trudność. Bardzo proszę o rozwianie moich niepewności.

Pozdrawiam serdecznie
Niewątpliwie problem jest wyrazem nadużywanym, z czego zdaje sprawę Słownik poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego:

Nadużywane w języku potocznym i w publicystyce. Np.: Masa, mnóstwo problemów, lepiej: spraw, kwestii. Sedno problemu, lepiej: sprawy. Mieć problemy, lepiej: kłopoty, ze zdrowiem, z dzieckiem, z nauką.”

Oczywiście, że nie we wszystkich kontekstach problem da się zastąpić kłopotem lub trudnością, ale też nie wszędzie trzeba to robić.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski