Prolog, D. Prologu

Prolog, D. Prologu

21.09.2023
21.09.2023

Dzień dobry!

W trakcie kursu z programowania w logice korzystamy z języka nazwanego Prolog (nazwa pochodzi od francuskiej nazwy paradygmatu, PROgrammation en LOGique). Czy odmiana tego typu nazw własnych ma być taka sama jak odmiana polskich homonimów (tzn. zadanie z prologu), czy można sobie pozwolić na np. zadanie z prologa?

Z pozdrowieniami

Wojciech

Odmiana nazwy języka programowania Prolog lub PROLOG (skr. fr. Pro(grammation en) log(ique)) jest skodyfikowana w polskich słownikach (por. np. USJP PWN pod red. prof. S. Dubisza). W dopełniaczu liczby pojedynczej mamy końcówkę -u. Szybka kwerenda internetowa pokazuje również, że w uzusie bezwzględnie dominuje -u. Końcówka ta jest bowiem właściwa dla wielu zapożyczonych z języków obcych rzeczowników męskorzeczowych, por. np. kabaret – kabaretu, nylon – nylonu, uniwersytet – uniwersytetu, w tym również tych z zakończeniem ~log, np. dialog – dialogu, epilog – epilogu, katalog – katalogu, prolog – prologu. A zatem odmianę z końcówką -a (np. zadanie z *Prologa) należy traktować jako błąd fleksyjny.

Można domniemywać, że chęć zastosowania końcówki -a wynika z tego, że niektóre nazwy programów komputerowych – jak np. Word czy Excel – mają w polszczyźnie, niejako wbrew semantyce, rodzaj męskozwierzęcy (ewentualnie oboczny, tzn. męskorzeczowy i męskozwierzęcy), ponieważ w dopełniaczu i bierniku liczby pojedynczej mają tożsame formy z końcówką -a. Nie daje to jednak podstaw do analogicznego traktowania rzeczownika Prolog.

Na koniec jeszcze uwaga natury pisowniowej: w polszczyźnie wszystkie nazwy języków programowania, programów i systemów komputerowych (a także ich kopii użytkowych) – bez względu na to, czy są z pochodzenia wyrazami pospolitymi, czy skrótowcami głoskowymi – zapisujemy od wielkiej litery, por. np. Algol, Cobol (a. COBOL), Fortran (a. FORTRAN), Novell, Pascal, Simula, Windows, Word.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego