Prośba o…

Mam pytanie do Pani Profesor Kłosińskiej, bezpośrednio nawiązujące do odpowiedzi z dzisiejszego newslettera z Poradni Językowej.

Gdyby wyrażenie „Prośba o analizę dokumentów” pojawiło się w nagłówku e-maila, to również oceniałaby je Pani jako niewłaściwe?

Dwa przykłady e-maila poniżej.

Temat: Prośba o analizę dokumentów

Treść A: Dzień dobry, uprzejmie proszę o przeanalizowanie dokumentów i przesłanie swojej opinii. (…)

Treść B: Cześć, rzuć na to okiem i daj znać, co sądzisz. (...)

Szanowna Pani,

ocena poprawnościowa pani profesor Katarzyny Kłosińskiej dokonana została – w kontekście postawionego pytania – z punktu widzenia polszczyzny ogólnej i normy wzorcowej. Natomiast oprócz normy wzorcowej i użytkowej, które odnoszą się do języka standardowego, mamy jeszcze tzw. normę profesjonalną. Obejmuje ona te elementy języka prymarnie pisanego, które są aprobowane w danym środowisku zawodowym oraz w stylu urzędowo-kancelaryjnym. Konstrukcja składniowa: {prośba + o co} jest właściwa dla nagłówków pism kierowanych do urzędów, instytucji lub ich przedstawicieli albo też urzędów i instytucji do obywateli w celu uzyskania czegoś, por. np.

  • Prośba o opinię dotyczącą funkcjonowania dziecka w szkole
  • Prośba o podanie odczytu z wodomierzy
  • Prośba o pomoc w identyfikacji sprawców znieważenia mężczyzny z powodu jego przynależności narodowej
  • Prośba o przekazanie dokumentacji
  • Prośba o przesłanie dokumentacji
  • Prośba o wydanie kserokopii opinii
  • Prośba o wypisanie leków stałych
  • Prośba o zapomogę

W języku prawnym i prawniczym mamy wręcz gatunki tekstów z prośbą o… w tytule (nagłówku), por. np.

  • Prośba o ułaskawienie
  • Prośba o przywrócenie terminu
  • Prośba o uniewinnienie

Nie ma zatem przeciwwskazań, by używać w korespondencji biurowej – w szczególności w temacie maila – sformułowań typu: Prośba o analizę dokumentów.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański