Proszę

Czy stawia się przecinek przed „proszę”, użytym na końcu zdania jako grzecznościowa forma wydania polecenia?

Zrób to, proszę. czy Zrób to proszę.

Wypełnij ten formularz, proszę. czy Wypełnij ten formularz proszę.

Formuła grzecznościowa proszę, która służy do zachęcenia kogoś do zrobienia czegoś, powinna być – niezależnie od szyku wyrazów w zdaniu – oddzielana przecinkiem lub wydzielana przecinkami, por.

  • Zrób to, proszę albo Proszę, zrób to.
  • Wypełnij ten formularz, proszę albo Proszę, wypełnij ten formularz, albo Wypełnij, proszę, ten formularz.
Adam Wolański