Prowadzenie badań

Czy przedmiotem działania organizacji może być prowadzenie badań (czynność), czy po prostu badania (rzeczownik). A może to i to?
Chodzi o zapis w statucie.

Z uszanowaniem
Małgorzata Szymańczyk
Zdecydowanie lepsze jest tu zdanie Przedmiotem działania jest prowadzenie badań niż Przedmiotem działania są badania. To drugie ma znaczenie ogólniejsze – nie musi wskazywać na to, że organizacja prowadzi badania, może np. informować o tym, że organizacja weryfikuje czyjeś badania, porównuje badania przeprowadzone przez kogoś innego z jakimiś innymi badaniami itd.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski