Przecinek po zresztą, prawda

Czy poniższych zdaniach można zrezygnować z pierwszego przecinka? Zresztą, jak zauważyliśmy w przypadku mitologii mózgu, żadna nauka nie może uchronić się przed wypaczeniami. Prawda, mimo opierania się, zawsze wyjdzie na jaw.
Czy fraza a co za tym idzie powinna być wydzielana z dwu stron przecinkami? A może tylko z lewej strony i np. myślnikiem z prawej?
Można. W zdaniu pierwszym (Zresztą jak zauważyliśmy w przypadku mitologii mózgu, żadna nauka nie może uchronić się przed wypaczeniami) nic się poza wyeliminowaniem przecinka po zresztą przestankowo nie zmieni. W zdaniu drugim (Prawda mimo opierania się zawsze wyjdzie na jaw) przeciwnie – musi też wypaść przecinek po się, gdyż po okoliczniku się go nie stawia. Co do frazy a co za tym idzie, to zwykle wydziela się ją „po prawnej stronie” przecinkiem, gdyż wskazuje ona na wynik, następstwo czegoś, np. Sprawował funkcję prezesa, a co za tym idzie – otrzymywał zwykle najwyższą premię.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie