Przecinek przed jeżeli, gdyby, skoro

Czy w zdaniach typu:
W takiej sytuacji [,] jeżeli pozwany
W okolicznościach niniejszej sprawy [,] gdyby wziąć pod uwagę
Ponadto [,] skoro zastosowanie wskazanego przepisu
we wskazanych miejscach należy postawić przecinek, czy też nie?

Z wyrazami szacunku
Łukasz Kapusta
W przytoczonych zdaniach człony jeżeli, gdyby i skoro wprowadzają zdania podrzędne, dlatego należy postawić przed nimi przecinek (W takiej sytuacji, jeżeli pozwany…; W okolicznościach niniejszej sprawy, gdyby wziąć pod uwagę…; Ponadto, skoro zastosowanie wskazanego przepisu…). Przecinek musi się także pojawić na końcu rozbudowanej zwykle frazy (jak to bywa w tekstach prawnych i prawniczych). Zamiast przecinka można użyć myślnika (W takiej sytuacji – jeżeli pozwany…; W okolicznościach niniejszej sprawy – gdyby wziąć pod uwagę…; Ponadto – skoro zastosowanie wskazanego przepisu…). I rzecz jasna powtórzyć go na końcu.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie