Przecinki

Szanowni Państwo, czy należy postawić przecinek we wskazanych miejscach: 1) Argument, że powinien oddać te rzeczy (,) nie trafił do Janka. 2) Z obawy, że nagłe wycofanie się mogło zostać upozorowane (,) porucznik nie ruszył w pościg za przeciwnikiem. 3) Za względu na to, że niewielu ludzi umiało pisać i czytać (,) miała ona też charakter elitarny. Dziękuję i pozdrawiam, A.B.

Poprawne interpunkcyjnie postaci tych zdań to:

1) Argument, że powinien oddać te rzeczy, nie trafił do Janka.

2) Z obawy, że nagłe wycofanie się mogło zostać upozorowane, porucznik nie ruszył w pościg za przeciwnikiem.

3) Za względu na to, że niewielu ludzi umiało pisać i czytać, miała ona też charakter elitarny.

Jak widać, w każdym ze zdań należało wydzielić z obu stron zdanie podrzędne.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski