Przeciwieństwo aspołeczności

Jaki mógłby być antonim słowa „aspołeczny”? Człowiek normalny, niestroniący od innych jest...

Z góry dziękuję

Dorota

Przymiotnik aspołeczny – mimo że został utworzony jako przeciwieństwo przymiotnika społeczny przez dodanie przyrostka a- (z gr. a- ‘nie, bez’) – nie ma swojego bezpośredniego antonimu. Swoistą normą jest bowiem „społeczność”, czyli utrzymywanie kontaktów, relacji przez człowieka z otaczającymi go osobami i współdziałanie z nimi. Owa cecha lub jej nasilenie mogą być określane w danych kontekstach przez takie przymiotniki, jak: towarzyski, bezinteresowny, altruistyczny, dobroczynny, społecznikowski itp.

Adam Wolański