Przesyłka pobraniowa

Przesyłka pobraniowa
30.01.2016
30.01.2016
Czy forma przesyłka pobraniowa, używana także przez Pocztę Polską, jest poprawna? Czy też można tylko mówić o przesyłce za pobraniem?
Pozdrawiam
Marcin
Ostatnio przydawki mające postać wyrażenia przyimkowego coraz częściej są zastępowane przymiotnikami – zamiast przerw na kawę organizowane są przerwy kawowe, dawne porady dotyczące urody zastąpiły porady urodowe, a przesyłka za pobraniem stała się przesyłką pobraniową.
Taką tendencję od dawna obserwowało się w stylu oficjalnym (por. tkanina na sukienkę – potocznie; tkanina sukienkowa – oficjalnie), lecz od pewnego czasu zaczyna ona dominować też wypowiedziach ogólnych.
Z punktu widzenia gramatyki nie ma nic błędnego w przymiotniku pobraniowy, z punktu widzenia frazeologii zaś nie ma nic złego w połączeniu go z rzeczownikiem przesyłka. Całość jednak zgrzyta – być może dlatego że od lat nadawaliśmy przesyłki za pobraniem (tak jak wychodziliśmy na przerwy na kawę) i nowe wyrażenie wydaje nam się sztuczne. Na pewno jest oficjalne i jeśli ma być używane, to niech nie przedostanie się do języka ogólnego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego