Przewodniczący czy przewodnicząca?

Czy kiedy piszemy (ogólnie) o stanowiskach obsadzanych przez kobiety, używamy formy żeńskiej? Chodzi mi o zdania w stylu: Na przewodniczącego/przewodniczącą (?) wybrano Annę Kowalską. Chcę dostosować się do zalecenia o używaniu form żeńskich (bo w nie wierzę), ale to nadal forma męska jest neutralna, a podczas wyborów nie wiedziano jeszcze, kto zostanie wybrany. Innymi słowy, forma przewodniczącą byłaby chyba achronologicznym „spoilerem”?
Mamy z tym kłopot. Sytuacja pozajęzykowa każe mówić: Za dwa dni odbędą się wybory na przewodniczącego – nie wiemy przecież, kto zostanie wybrany. Gdy wynik głosowania jest już znany, możemy powiedzieć Na przewodniczącą wybrano Annę Kowalską, bo jednak formy męskiej nie odniesiemy w tym wypadku do kobiety. Jeszcze większy kłopot powstaje, gdy chcemy powiedzieć, że jakaś kobieta została wybrana na stanowisko nowego przewodniczącego w sytuacji, gdy jej poprzednikami byli wyłącznie mężczyźni: zdanie Anna została nową przewodniczącą może sugerować, że przed nią stanowisko to piastowały także kobiety. Trzeba wówczas wybrać między precyzją (którą oddawałoby zdanie Anna została nowym przewodniczącym) a poczuciem sensownego odniesienia nazw do ich obiektów (Anna – nowa przewodnicząca).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski