Przez co się odmieniają czasowniki?

Drodzy Państwo,
W szkole uczono mnie, że:
1. czasownik odmienia się jedynie przez rodzaje, liczby, osoby, strony, tryby i czasy,
2. imiesłów jest jedną z form czasownika.
Jakiś czas temu uświadomiłem sobie, że przecież imiesłowy przymiotnikowe się deklinują. Czemu wobec tego w podręcznikach nie pisze się, że czasownik odmienia się także przez przypadki?
Imiesłowy przymiotnikowe – jak sama ich nazwa wskazuje – odmieniają się jak przymiotniki. W paradygmacie czasownika zajmują miejsce peryferyjne, a niekiedy są z niego w ogóle usuwane i traktowane jako oddzielne wyrazy. Jeśli się chce skontrastować odmianę czasowników i imiennych części mowy, to nie ma sensu zatrzymywać się nad imiesłowami.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski