Przez mgłę

Drażnią mnie wyrażenia przez mgłę samolot nie wylądował. Czy nie powinno być z powodu zamiast przez?
Proszę o wskazanie poprawnej formy.
Przyimek przez pełni różne funkcje, z których jedną jest wskazywanie na przyczynę jakiegoś zjawiska lub stanu (Rozchorował się przez własną głupotę) – poprawne więc jest nazywanie przyczyny niewylądowania samolotu konstrukcją „przez + rzeczownik wskazujący na przyczynę”. Jednocześnie jednak przez wskazuje na zjawisko, rzecz, osobę, za którego lub za której pośrednictwem coś się odbywa: Podał paczkę przez posłańca, Nie widziała nic przez te okulary, Nie mógł tego dostrzec przez mgłę. Wyrażenie przez mgłę może więc być dwuznaczne – można je odczytać zarówno jako ‘z powodu mgły’, jak i jako ‘za pośrednictwem mgły’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski