Przyimek w/we w wyrażeniach określających czas

Czy istnieje zasada, która decyduje o tym, jakiego przypadku rzeczownika użyć po spójniku „w”, gdy mówimy o czasie pewnego zdarzenia, w szczególności w wyrażeniach „w przyszły.../ w zeszły...”?

Moja hipoteza brzmi:

- z nazwami dni tygodnia używamy biernika (w zeszłą sobotę, w przyszły wtorek)

- z zapożyczeniami z języka obcego używamy biernika (w przyszły weekend)

- z rzeczownikami r. żeńskiego używamy biernika (w przyszłą rocznicę)

- w każdej innej sytuacji używamy miejscownika (w kwietniu, w przyszłym roku, w zeszłym tygodniu)

Czy istnieje jakaś nadrzędna zasada, która uprościłaby powyższe reguły?

Nie ma takiej ogólnej zasady. Byłoby ją bardzo trudno sformułować, ponieważ mamy tu do czynienia z licznymi wyjątkami albo obocznościami. Przykładowo: wyraz dzień – jedno z najczęstszych określeń czasu – może wystąpić po przyimku w zarówno w miejscowniku, jak i bierniku, por.

  • w tym dniu (Ms.) albo w ten dzień (B.);
  • w dniu (Ms.) ślubu albo w dzień (B.) ślubu.

Podobne komplikacje występują w wypadku rzeczownika noc, por.

  • w nocy (Ms.), ale: w noc (B.) lipcową, w noc (B.) rozstania, noc w noc (B.).

Pewne określenia czasu mogą także wystąpić po przyimku w, ale przyimek ten nie jest obligatoryjny, por.

  • w lecie (Ms.) albo latem;
  • w zimie (Ms.) albo zimą.

Innym razem dominuje konstrukcja bezprzyimkowa, ale w pewnych kontekstach ów przyimek jest konieczny, por.

  • wieczorem, ale: w wieczór (B) wigilijny, w ostatni wieczór (B.) roku, wieczór w wieczór (B.).

Czasami użycie określonej formy przypadkowej powoduje zmianę sensu, por.

  • W rok (B.) udało jej się stracić wszystko.
  • W roku (Ms.) ubiegłym straciła wszystko.
Adam Wolański