Przymiotnik od nazwiska Dali

Jak brzmi przymiotnik od nazwiska (Salvador) Dali? Dalijski? Dalowski?

Pozdrawiam serdecznie

Dorota

W uzusie można spotkać stosunkowo często przymiotnik: dalijski (jaki?) / Dalijski (czyj?), por. np.

  • Centralnym elementem animacji są oczywiście przedstawione na obrazie archeologiczne reminiscencje, ale wystarczy zrobić parę kroków więcej i już widać dalijskie słonie na pajęczych nogach, charakterystyczne ptaki czy homarzy telefon. Fani malarza bez problemu rozpoznają te elementy, zapożyczone z innych dzieł.
  • Czyż to nie najbardziej dalijski opis Dalijskich ilustracji?
  • Dalijski geniusz objawiający się w każdej dziedzinie życia, która zwyczajna być nie mogła. W kreacji perfekcyjnie opracowanej przez Dalego i stworzonej po to, by być dostrzeżonym i zapamiętanym, czy było miejsce na prawdziwe uczucie i stworzenie relacji przepełnionej miłością?
  • Dalijskie obsesje często dotyczyły stanów materii: lepkości, miękkości i rozkładu. Przedmioty, wzbogacając o trzeci wymiar fantastyczne metamorfozy znane z obrazów, spełniały nie mniej ważną funkcję: lepione z chleba „bezużyteczne i estetyczne” konstrukcje, pełne „autorytetu i ceremonialności” kule inwalidzkie, podpierające spotworniałe kończyny i czaszki, czy obiekty oniryczne, jak Wenus z szufladkami w boskim ciele.
  • Na koniec trochę klasyki. Eksplodująca rafaelowska głowa to Dalijskie fascynacje strukturami atomowymi i Renesansem.
  • Pierwszy, i niewątpliwie najbardziej godny uwagi, znajdujemy na słabo jeszcze zbadanych obszarach działalności Salvadora Dalego, mianowicie w jego pismach i spektakularnych wypowiedziach. Przez długi czas ta część jego dzieła, choć podstawowa, była w cieniu jego obrazów, teraz jednak wolno zaczyna się wynurzać z dżungli Dalijskiej twórczości.
Adam Wolański