Przymiotnik złożony w tytule pracy magisterskiej

W tytule pracy magisterskiej chciałam zawrzeć słowo: politycznoprawne uwarunkowania migracji.

Korzystając z licznych wyszukiwarek otrzymuje sprzeczne informacje dotyczące w/w zapisu.

Zwracam się z prośbą o wskazanie właściwego:

Politycznoprawne

Polityczno-prawne

Wszystko zależy od tego, czy człony przywołanego w pytaniu przymiotnika złożonego są równorzędne, czy też nierównorzędne znaczeniowo. Jeśli człony są równorzędne, obowiązuje pisownia z łącznikiem. By się przekonać, czy człony są rzeczywiście równorzędne, należy zamiast łącznika podstawić spójnik i, np. flaga biało-czerwona (‘i biała, i czerwona’), Akademia Górniczo-Hutnicza (‘i górnicza, i hutnicza’), kraj przemysłowo-rolniczy (‘i przemysłowy, i rolniczy’). Jeśli uwarunkowania migracji są w równym stopniu analizowane z perspektywy prawa i polityki, napiszemy w tytule pracy magisterskiej: Polityczno-prawne [= ‘i polityczne, i prawne’] uwarunkowania migracji.

Jeśli człony przymiotnika złożonego nie są równorzędne znaczeniowo, stosuje się pisownię łączną, por. np. kwaśnosłodki (‘słodki z kwaśnym posmakiem’). Pisownia typu: politycznoprawny dotyczyłaby sytuacji, w której np. chodziło o politykę w zakresie prawa albo politykę prowadzoną zgodnie z prawem.

Adam Wolański