Przymiotniki od nazw driakiew tawuła

Dzień dobry,

chciałam zapytać, od słów driakiew i tawuła (nazwy roślin) poprawne będzie utworzenie przymiotników driakwi, tawuli, czy też należałoby użyć końcówki -owydriakwiowy, tawułowy?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Szanowna Pani,

ze względu na system języka możliwe są, oczywiście, zarówno przymiotniki driakwi, tawuli, jak i driakwiowy, tawułowy. Jak można sądzić na podstawie szybkiej kwerendy, formy driakwi, tawuli nie są używane, natomiast spośród dwóch pozostałych w miarę stabilna jest tawułowy, choć we wszystkich użyciach, do których dotarłam, występuje ona w funkcji rzeczownika w liczbie mnogiej tawułowe ('Spiracoidae, podrodzina roślin dwuliściennych z rodziny różowatych (Rosaceae), o kwiatach w pojedynczych baldachogronach, zależnie od gatunku: białych, żółtych, czerwonych lub różowych – definicja ze „Słownika języka polskiego" pod red. W. Doroszewskiego). Przymiotnika driakwiowy nie znalazłam we współczesnych tekstach (co wcale nie musi oznaczać, że go w nich nie ma), jedyną wzmiankę o nim podaje „Elektroniczny słownik języka polskiego XVII i XVIII wieku".

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski