Przymiotniki od nazw driakiew tawuła

 

Przymiotniki od nazw driakiew tawuła

14.09.2020

Dzień dobry,

chciałam zapytać, od słów driakiew i tawuła (nazwy roślin) poprawne będzie utworzenie przymiotników driakwi, tawuli, czy też należałoby użyć końcówki -owydriakwiowy, tawułowy?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Szanowna Pani,

ze względu na system języka możliwe są, oczywiście, zarówno przymiotniki driakwi, tawuli, jak i driakwiowy, tawułowy. Jak można sądzić na podstawie szybkiej kwerendy, formy driakwi, tawuli nie są używane, natomiast spośród dwóch pozostałych w miarę stabilna jest tawułowy, choć we wszystkich użyciach, do których dotarłam, występuje ona w funkcji rzeczownika w liczbie mnogiej tawułowe ('Spiracoidae, podrodzina roślin dwuliściennych z rodziny różowatych (Rosaceae), o kwiatach w pojedynczych baldachogronach, zależnie od gatunku: białych, żółtych, czerwonych lub różowych – definicja ze „Słownika języka polskiego" pod red. W. Doroszewskiego). Przymiotnika driakwiowy nie znalazłam we współczesnych tekstach (co wcale nie musi oznaczać, że go w nich nie ma), jedyną wzmiankę o nim podaje „Elektroniczny słownik języka polskiego XVII i XVIII wieku".

 

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!