Przymiotniki złożone

Szanowni Państwo,

czy istnieje takie słowo jak wczesnodziewiętnastowieczny? A jeśli tak, należy je pisać z dywizem (wczesno-dziewiętnastowieczny), czy bez? A może lepsza byłaby forma wczesno-XIX-wieczny?

Pozdrawiam

Tak, istnieje i jest spotykane w tekstach pisanych, por. np.

  • Kontekst wczesnodziewiętnastowieczny tłumaczy bardzo wiele podczas podziwiania spektaklu na białostockiej scenie.
  • Słynny romans rycerski „Ivanhoe” sir Waltera Scotta jawi mi się jako wczesnodziewiętnastowieczny „Wiedźmin”.
  • W katalogu portret wykonany kolorową kredą i tuszem na welinie – pergaminie z cielęcej skóry – opisany był jako wczesnodziewiętnastowieczny.
  • Wczesnodziewiętnastowieczna zabudowa Coventry w sąsiedztwie Katedry św. Michała.
  • Z zapałem reaktywuję głęboko uśpiony wiktoriański i wczesnodziewiętnastowieczny gatunek nocnej włóczęgi po metropolii.
  • Zgódźmy się: wczesnodziewiętnastowieczna maszyna parowa jest prymitywna, pokraczna i brzydka: „kształty jej są potworne”.

Przymiotniki złożone z więcej niż dwóch członów zapisujemy łącznie, por.

  • ponaddwuipółmiesięczny,
  • tużpowojenny,
  • wczesnodziewiętnastowieczny.

Człony liczebnikowe – jeśli nie stoją na początku przymiotnika złożonego – trzeba zapisywać słownie, por. np.

  • późnosiedemnastowieczny (nie: *późno-XVII-wieczny),

ale:

  • trzydziestosiedmioipółroczny albo 37,5-roczny.
Adam Wolański