Przyrostek -ista

Czy jest jakaś zasada, która określa, dla których uzależnień można tworzyć „osoby poszkodowane” z końcówką -ista? Np. hazard – hazardzista, onanizm – onanista, morfinamorfinista. Ale nie powiemy (chyba, że się mylę – ale nie spotykam takich form) alkoholista (tylko alkoholik), zakupista (tylko zakupoholik) itp.
Przyrostek (bo to przyrostek, a nie końcówka) -ista ma bardzo szerokie zastosowanie: tworzy nazwy wykonawców czynności (hokeista), specjalistów (finansista), zwolenników idei (centrysta), ruchów (naturalista) i wiele innych. Nie ma jednak reguły, która by wskazywała zakres jego użycia – mówimy gaullista (‘zwolennik de Gaulla’), ale piłsudczyk (‘zwolennik Piłsudskiego), hokeista (‘zawodnik grający w hokeja’), ale siatkarz (‘zawodnik grający w siatkówkę’), finansista (‘specjalista od finansów’), ale bankowiec (‘specjalista w zakresie bankowości’).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski