Przyszli Jan i Maria

W poradzie cenny dwukropek piszą Państwo, że zdanie „Przyszli Jan i Maria” jest nieprawidłowe. Ale przecież w haśle dopełnienie WSPP są zdania podobne, np. „Zaprosili nas na niedzielę przyjaciółka i kuzyn”. Czy więc na pewno zdanie z poradni jest nieprawidłowe?
Zajrzałem do wspomnianej porady, pochodzi ona z roku 2008, dziś bym ją napisał inaczej. W 2012 r. ukazała się monografia Piotra Zbroga Składnia podmiotu szeregowego we współczesnym języku polskim, której autor na podstawie obszernego materiału cytatowego opisuje w szczegółach czynniki sprzyjające uzgodnieniu tzw. podmiotu szeregowego z orzeczeniem w liczbie mnogiej (model zwany dla skrótu ad sensum, np. „Przyszli Jan i Maria”) bądź z orzeczeniem w liczbie pojedynczej (model ad formam, przewidujący uzgodnienie orzeczenia do sąsiedniego członu rzeczownikowego, np. „Przyszedł Jan i Maria”). Z analizy autora wynika, że gdy orzeczenie występuje przed podmiotem, a składniki podmiotu szeregowego są osobowe i połączone spójnikiem i, to oba typy uzgodnień występują w równowadze (s. 102–103). Zgodnie z tym opisem zdania: „Przyszli Jan i Maria” i „Przyszedł Jan i Maria” są równie dobre.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski