Pytajnik w zdaniach złożonych

Dzień dobry. Czy w takich zdaniach, jak np.: „Kiedy pójdziesz do sklepu, bo potrzebuję mleka, a za chwilę zamkną” na końcu powinno się postawić pytajnik czy kropkę? Chodzi o to, że pierwsze zdanie jest pytające, a pozostałe dwa już nie i nie wiem, czy mimo to powinno się postawić pytajnik.

W zdaniach złożonych o charakterze pytajnym znak zapytania stawiamy w miejsce kropki, gdy zdaniem pytającym jest zdanie nadrzędne, por. np.

  • Kiedy pójdziesz do sklepu, bo potrzebuję mleka, a za chwilę zamkną?
  • Gdzie mógłbym pojechać, skoro mam tylko tydzień urlopu?

Postępujemy tak bez względu na szyk zdań:

  • Skoro mam tylko tydzień urlopu, gdzie mógłbym pojechać?

Pytajnik stawiamy również w zdaniach współrzędnych, kiedy ostatni człon ma charakter pytajno-przeciwstawny, por. np.

  • Mówił, że nie ma pieniędzy, ale czy to prawda?

Znaku zapytania nie stawiamy, gdy zdaniem pytającym jest zdanie podrzędne (jest to tzw. pytanie zależne), por. np.

  • Nie wiemy, kto to zrobił.
  • Nikt dokładnie nie widział, jak to się naprawdę stało.

Również w tym wypadku szyk zdań składowych jest obojętny:

  • Jak to się naprawdę stało, nikt dokładnie nie widział.
Adam Wolański