Rabat -10%

Dzień dobry!

Czy stawianie liczby ujemnej (zamiast dodatniej) po słowie rabat/wyprzedaż/promocja to pleonazm (np. rabat -10% zamiast:  rabat 10%)?

Wyrażenie typu rabat -10% nie jest pleonazmem, a raczej nielogicznością: rabat jest nie jest mierzony w "ujemnych" procentach. Jeśli otrzymuję 10 procent zniżki na coś, to płacę 10 procent mniej, niżbym zapłaciła bez promocji, jednak sam rabat jest dziesięcioprocentowy.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski