Raczej nie wpływa na zapis

Dzień dobry!
Chciałabym zapytać o pisownię łączną i rozdzielną przymiotników z nie (np. niegrzeczny, nieśmiały, niestaranny) ze słowem raczej. Czy napiszemy raczej niestaranne pismo, czy raczej nie staranne pismo? Raczej nieśmiały chłopak czy raczej nie śmiały chłopak?
Dziękuję bardzo za pomoc.
Nieśmiały, niestaranny, nieładny i inne zaprzeczone przymiotniki zapisujemy właśnie tak – łącznie z nie. Użycie w zdaniu słowa raczej nie zmienia tej pisowni. Poprawne formy więc to: raczej nieśmiały chłopak, raczej niestaranne pismo.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski