Raczyn

Szanowni Państwo,
Chciałbym zapytać o poprawną formę deklinacji miejscowości Raczyn (dop. Raczyna)
Zamieszkały w Raczyniu czy raczej zamieszkały w Raczynie? Czy może obie formy są poprawne?

Maciej
Z najnowszego urzędowego wykazu nazw miejscowości (Obwieszczenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części) wynika, że w Polsce są dwie miejscowości o nazwie Raczyn – jedna w województwie łódzkim (powiat wieluński), a druga w województwie wielkopolskim (powiat chodzieski). Nazwa ta jest zakończona na n, a zatem odmienia się tak jak rzeczowniki męskie zakończone tą samą spółgłoską (a także – jak te, które są zakończone inną spółgłoską twardą). Forma miejscownika nazwy Raczyn będzie więc taka jak forma tego samego przypadka rzeczowników wyczyn, odczyn, beton czy dzbanw Raczynie (bo: w wyczynie, w odczynie, w betonie, w dzbanie). Oczywiście, wskazanej tu analogii nie można stosować do dopełniacza liczby pojedynczej – ten bowiem w wypadku rzeczowników męskich rządzą się innymi prawami (a właściwie: nie zawsze rządzą się jakimiś prawami). Z nim jednak nie mamy kłopotu – wiemy, że brzmi on (do) Raczyna.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski