Raskolnikow

Moje pytanie: jak odmienić w dopełniaczu nazwisko RaskolnikowRaskolnikowa czy Raskolnikowowa? Moim zdaniem ta druga wersja jest mocno udziwniona.
Od mianownika Raskolnikow tworzymy dopełniacz (i biernik) Raskolnikowa, regularnie końcówką -a. O formie Raskolnikowowa można powiedzieć, że byłaby odpowiednia jako przymiotnik w rodzaju żeńskim, np. Raskolnikowowa zbrodnia. Poprawna jest także forma Raskolnikowowi, którą można interpretować dwojako: jako celownik nazwiska lub jako męskoosobową formę liczby mnogiej.
Mirosław Bańko, PWN