Reagent

Chodzi mi o słowo reagent (substancja biorąca udział w reakcji chemicznej). Większość słowników podaje, że w dopełniaczu powinno ono brzmieć reagenta.
A zatem powinniśmy pisać zbiornik reagenta.
Gdyby reagent był człowiekiem posiadającym zbiornik, wszystko byłoby jasne (w końcu piszemy i mówimy zamek regenta, pistolet agenta lub fotel prezesa. Ale nie przyjdzie nam na myśl pisać lub mówić zbiornik tlena, zasobnik azota itp.
A zatem, czy zbiornik reagentu nie brzmi lepiej?
Niestety, nie ma reguł wskazujących, które rzeczowniki męskie nieżywotne przybierają w dopełniaczu liczby pojedynczej końcówkę -u, a które -a. To, że dopełniacz wyrazów tlen, azot czy wodór to: tlenu, azotu, wodoru, nie znaczy, że inne nazwy chemiczne mają odmieniać się w podobny sposób. Zresztą, tlen czy azot to nazwy pierwiastków, a reagent to nazwa substancji niebędącej pierwiastkiem. Skoro więc w użyciu jest forma reagenta, skodyfikowana przez słowniki, to przy niej pozostańmy.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski