Reforma pisowni – odcinek 5

Szanowni Państwo. Czy od roku 2026 takie dziwolągi, jak np. „boby” będziemy wreszcie pisali rozdzielnie?

Tak. Wchodząca w życie 1 stycznia 2026 r. reforma ortografii wprowadza rozdzielną pisownię cząstek -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście ze spójnikami. Według nowych zasad będziemy pisali np.:

  • Nie będę im o tym mówić, bo by nie zrozumieli.
  • Dobrze, że mnie nie zapraszali, bo bym i tak nie pojechał.
  • Zastanawiam się, czy by nie pojechać w góry.
  • Gdyby ciocia miała wąsy, to by była wujkiem.

PS Komunikat o zmianach w pisowni, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 r., można znaleźć m.in. na stronie Rady Języka Polskiego.

Adam Wolański