Reforma pisowni – odcinek 8

Reforma pisowni – odcinek 8

6.07.2024
6.07.2024

Reforma ortografii – odcinek kolejny

Według zapowiadanych zmian ortografii wkrótce będziemy pisać tak: „Pl. prof. Władysława Bartoszewskiego”. Ale zasada tłumacząca ten zapis brzmi: „Skrót zapisuje się wielką lub małą literą, stosownie do tego, jak byłby – zgodnie z zasadami ortografii – zapisany w danej sytuacji wyraz skracany” (pkt 6.3.4 Uwagi końcowe). Zgodnie z tą zasadą należałoby zatem pisać: „Pl. Prof. Władysława Bartoszewskiego”, dlatego że skrót „Prof.” pochodzi od wyrazu skracanego zapisywanego w nazwie tego placu wielką literą. Pełna nazwa placu to przecież „Plac Profesora Władysława Bartoszewskiego”. Czy mam rację?

Andrzej, Toruń

Szanowny Panie,

ma Pan rację, że w przywołanym dokumencie pkt 4 w podrozdziale 6.3. Uwagi końcowe (dotyczy pisowni skrótów) jest wewnętrznie sprzeczny, tzn. pierwsze zdanie reguły kłóci się z przykładami i dalszymi zapisami.

Możemy domniemywać, że zapisy zawarte w pkt 4 były podyktowane przede wszystkim zmianą w pisowni nazw obiektów przestrzeni publicznej (tzw. urbanonimów), których pierwsze człony – od 1 stycznia 2026 r. – będą pisane wielką literą. Przede wszystkim są to takie wyrazy, jak: aleja, brama, bulwar, cmentarz, klasztor, kopiec, kościół, molo, most, osiedle, pałac, park, plac, pomnik, willa, zamek (wyjątkowo utrzymano pisownię małą literą wyrazu ulica). Chodziło najpewniej o to, że skoro od wielkiej litery będziemy zapisywać określenia uznawane dotąd za nazwy pospolite, to także ich skróty trzeba będzie pisać od wielkiej litery, por. np.

  • Aleja Mickiewicza → Al. Mickiewicza (obecna pisownia: aleja Mickiewicza → al. Mickiewicza),
  • Plac Narutowicza → Pl. Narutowicza (obecna pisownia: plac Narutowicza → pl. Narutowicza),

ale:

  • ulica Piłsudskiegoul. Piłsudskiego (obecnie tak samo).

Pierwsze zdanie pkt 4 ma jednakowoż charakter ogólny: „Skrót zapisuje się wielką lub małą literą, stosownie do tego, jak byłby – zgodnie z zasadami ortografii – zapisany w danej sytuacji wyraz skracany (na przykład skrót rozpoczynający zdanie zawsze zapisuje się wielką literą)”. Jeśli zatem mielibyśmy się trzymać litery prawa, to należałoby pisać:

  • Klasztor Oo. Karmelitów (bo: Klasztor Ojców Karmelitów, tymczasem jest: Klasztor oo. Karmelitów),
  • Kościół Ss. Zmartwychwstanek (bo: Kościół Sióstr Zmartwychwstanek, tymczasem jest: Kościół ss. Zmartwychwstanek),
  • Kościół Św. Katarzyny (bo: Kościół Świętej Katarzyny, tymczasem jest: Kościół św. Katarzyny),
  • Pl. Prof. Władysława Bartoszewskiego (bo: Plac Profesora Władysława Bartoszewskiego, tymczasem jest: Pl. prof. Władysława Bartoszewskiego),
  • ul. Gen. Stanisława Maczka (bo: ulica Generała Stanisława Maczka, tymczasem jest: ul. gen. Stanisława Maczka),
  • ul. Św. Jana (bo: ulica Świętego Jana, tymczasem jest: ulica św. Jana).

Zakładam jednak, że w pkt 4 chodzi przede wszystkim o skróty typu Al. czy Pl. w urbanonimach. Do wejścia reformy w życie mamy jednak jeszcze ponad rok, trzeba więc mieć nadzieję, że sytuacja się wyjaśni.

Ujednolicenie pisowni pierwszej litery wyrazu i jego skrótu w tożsamych kontekstach (na początku wypowiedzenia i w nazwach własnych) miałoby sens i stanowiłoby potwierdzenie spotykanej czasami praktyki. Reguły takiej nie znajdujemy jednak w komunikacie RJP zawierającym spis zmian w pisowni, co każe przypuszczać, że takowa zmiana nie była intencją kodyfikatorów.


Łączę pozdrowienia

Adam Wolański


PS Komunikat o zmianach w pisowni, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 r., można znaleźć m.in. na stronie Rady Języka Polskiego.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego