Republika Dominikańska

W jakich przypadkach powinniśmy używać nazwy Republika Dominikany, a w jakich Republika Dominikańska?

Szanowny Panie,

oficjalną, skodyfikowaną nazwą jest Republika Dominikańska – tę podaje Urzędowy wykaz nazw państw i terytoriów niesamodzielnych (wyd. 6, 2021) powstały w wyniku prac Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju. Republika Dominikany nie jest więc nazwą oficjalną, a trudno ją także uznać za potoczną, gdyż w codziennych rozmowach posługujemy się raczej nazwą Dominikana (wakacje w Dominikanie, jadę do Dominikany itd.). Sądzę, że posługiwanie się wyrażeniem Republika Dominikany jest spowodowane nieświadomością statusu nazwy Republika Dominikańska jako oficjalnej.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski