Robert Mateja o swoim nazwisku

Dzień dobry.
Moje pytanie jest z kategorii odmiany nazwisk. Działam w redakcji zajmującej się skokami narciarskimi – Skokinarciarskie.pl. Mamy problem z odmianą nazwiska naszego byłego skoczka Roberta Matei. Jedni odmieniają właśnie Matei, a inni Mateji. Sam zainteresowany Robert Mateja twierdzi, że jego nazwisko odmienia się Mateji. Czy ma on rację? Jak odmieniać?
Pozdrawiam Robert Osak
Skokinarciarskie.pl
Robert Mateja nie jest w swoich przekonaniach odosobniony, Pamiętam, jak profesor Bogusław Kreja, językoznawca, przekonywał, że i jego nazwisko powinno tworzyć dopełniacz, celownik i miejscownik Kreji. Niemniej jednak obowiązujący model odmiany takich nazwisk każe końcowe -ja zamienić na -i, a więc Matei i Krei, zob. par. [50] w Wielkim słowniku ortograficznym PWN.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski