Roch

Witam.
Bardzo proszę o wyjaśnienie, jakie jest pochodzenie i znaczenie imienia Roch. Dziękuję.
Z poważaniem:
Ryszard
Najprawdopodobniej imię to powstało w wyniku skrócenia złożonych imion germańskich zawierających człon Roch- na początku, np. Rochbert, Rochold, Rochwin. Występujący w tych imionach element Roch- może pochodzić od staro-wysoko-niemieckich słów hroc ‘spokój’ lub rohon (był to okrzyk bojowy), słowa skandynawskiego hrokr ‘silny, dzielny’ albo też od burgundzkiego hroks ‘kruk’ (w religii germańskiej był to ptak święty).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski