Rodzaje w liczbie mnogiej

Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy rzeczownik ma rodzaj męski, żeński i nijaki tylko w liczbie pojedynczej, a niemęskoosobowy i męskoosobowy w liczbie mnogiej, czy w obu liczbach tylko męski, żeński i nijaki, ponieważ spotkałam się z różnymi formami.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Jest wiele koncepcji dotyczących statusu rodzajowego rzeczowników w liczbie mnogiej. Jeśli za kryterium wydzielania rodzaju rzeczownika uznaje się jego łączliwość składniową z czasownikami, to przyjmuje się na ogół (bo nie zawsze), że w rzeczowniki w liczbie mnogiej mogą mieć rodzaj męskoosobowy lub niemęskoosobowy. W praktyce szkolnej (szczególnie na etapie nauczania początkowego) często nie odróżnia się pod względem rodzaju rzeczowników w liczbie pojedynczej od tych w liczbie mnogiej – w zdaniu Na stole leżały książki uczeń III klasy szkoły podstawowej opisze formę książki jako rzeczownik rodzaju żeńskiego w mianowniku liczby mnogiej.
Jeśli chciałaby Pani zgłębić temat, to zachęcam do przestudiowania przebogatej literatury przedmiotu (albo przynajmniej syntetycznego opracowania Aleksandry Wierzbickiej pt. Rodzaj gramatyczny w języku polskim – przegląd koncepcji, opublikowanego w czasopiśmie Polonica https://polonica.ijp.pan.pl/downloads/volumes/34/12.pdf).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski