Rodzaje w liczbie mnogiej

Męczy mnie jedna sprawa. Chodzi o to, jak uczyć dzieci. Ucząc o rzeczowniku, chciałbym mówić im o pięciu rodzajach tej części mowy, jednak podręcznik, z którym pracuję na lekcjach, podaje, że rzeczownik ma tylko 3 rodzaje: męski, żeński i nijaki, a liczbę mnogą sprowadzamy do liczby pojedynczej, by określić rodzaj np. oknaokno – nijaki. Ta reguła ma natomiast pewne luki, np. gdy chcemy podać rodzaj rzeczownika drzwi. Mam pracować zgodnie z podręcznikiem, czy uczyć poprawnej formy?
Prawdę mówiąc, nie jestem zwolenniczką metody, stosowanej w dydaktyce wczesnoszkolnej, klasyfikowania rodzajów w liczbie mnogiej na podstawie rodzajów w liczbie pojedynczej. Gdybym miała wybór, od początku uczyłabym, że rodzaj rzeczownika rozpoznaje się na podstawie formy towarzyszącego mu zaimka (nawet bez wprowadzania nazwy tej części mowy): te książki, te drzwi, te nauczycielki, te koty itd. – rodzaj niemęskoosobowy, ci panowie, ci bracia, ci nauczyciele, ci Polacy itd. – rodzaj męskoosobowy. Reguła jest prosta i intuicyjna, a przede wszystkim niezawodna.
Niestety, na ostatnie pytanie zawarte w liście, nie potrafię odpowiedzieć…
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski