Rodzeństwo

Dzień dobry!

Jeżeli rozmawiam z kimś o moim rodzeństwie oraz o jego rodzeństwie, to rozmawiamy o naszych rodzeństwach czy naszym rodzeństwie? Sprawdzałem, że słowo rodzeństwo  nie ma liczby mnogiej, jednak wydaje mi się, że użycie liczby pojedynczej nie jest precyzyjne, skoro nie chodzi o 'nasze wspólne rodzeństwo'.

Szanowny Panie,

rzeczownik rodzeństwo ma liczbę mnogą. Jedno rodzeństwo (moje rodzeństwo itd.) to 'dzieci tych samych rodziców, a dwa rodzeństwa to dwie grupy osób będących dziećmi jednych rodziców. Jeśli więc rozmawia Pan z kimś o swoim rodzeństwie i o rodzeństwie tej osoby, to rozmawiają Państwo o waszych rodzeństwach

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski