Romuald

Jak poprawnie powinniśmy akcentować imię Romuald? Jest to jeden z wyrazów powszechnie akcentowanych na trzeciej sylabie od końca (w wymowie starannej, nie chodzi mi tutaj o niepoprawną [Romłalt]), a słowniki nie podają żadnych informacji na temat akcentu w tym wyrazie…
Akcent na trzeciej sylabie od końca nie musi w tym wypadku dziwić, bo jest to imię obcego pochodzenia. Mimo to jednak za wzorcowy uznaję akcent na sylabę drugą od końca, imię to bowiem w polszczyźnie funkcjonuje od dawna, tak że sugerowanie jego obcości za pomocą akcentu nie jest potrzebne. Poza tym byłoby to zgodne z ogólną tendencją do usuwania wyjątków w akcentowaniu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski